Tomek Kolak

opis warsztatów przygotowanych przez Tomka w dniu 1 kwietnia od godz 10:00 – 14:00 w Urzędzie Dzielnicy Bielany

Poniżej film realizowany przez Tomka Kolaka

FUJI Szymon Szczesniak from Tomek Kolak on Vimeo.

Podczas pierwszego dnia Warsztatów Tomasz będzie przekazywał wiedzę na temat montażu.

Uświadomienie możliwości jakie daje sztuka montażu. Nacisk zostanie położony na obalenie mitu, że jest to czynność stricte techniczna – w rzeczywistości montaż jest działaniem artystycznym , które potrafi w znaczący sposób oddziaływać na percepcję widzów. Jest to również narzędzie posiadające wielką możliwość manipulacyjną. Ta teza zostanie udowodniona za pomocą wielu przykładów filmowych. Drugim mitem, który zostanie obalony, jest przekonanie iż do montowania niezbędna jest zaawansowana wiedza informatyczna. W rzeczywistości obsługa współczesnych programów do montażu jest prosta i intuicyjna i jej podstawy również zostaną uwzględnione w zajęciach. Kolejnym celem zajęć jest nauka umiejętności analizy przekazu filmowego, z naciskiem na film dokumentalny.

 

    • Montaż filmowy w aspekcie technologicznym i artystycznym.
    • Artystyczny aspekt: montaż jako budowanie znaczeń, tworzenie narracji filmowej i kreowanie dla niej atrakcyjnej formy.
    • Czym się kierować przy montowaniu filmu wg zasad Walter Murcha opisanych w jego książce W mgnieniu oka.
    • Pojęcie rytmu montażowego. Budowanie napięcia.
    • Technologiczny aspekt: objaśnienie specyfiki współczesnych mediów audiowizualnych i funkcjonowania plików filmowych oraz programów edycyjnych.

Brak możliwości komentowania.